Dom prefabrykowany – czy warto +

Coraz większa liczba Polaków marzy o posiadaniu własnego domu. Jednak zbudowanie od podstaw całego budynku wraz z zakupem ziemi, często przekracza nasze możliwości finansowe, a tym samym staję się nieustannym pragnieniem, którego nigdy nie jesteśmy w stanie zrealizować. Dla takich osób doskonałym rozwiązaniem może być budowa domu prefabrykowanego.

Dom prefabrykowany, to w największym skrócie taki, który wykonuje się z gotowych elementów. To nowoczesne podejście do budownictwa jednorodzinnego, które zostało szczególnie rozpropagowane w krajach skandynawskich, Niemczech i Austrii. Jak sama nazwa wskazuje domy takie składają się z prefabrykowanych, czyli wcześniej przygotowanych elementów. Elementy te transportowane są następnie na plac budowy i montowane. Olbrzymią zaletą tego typu rozwiązań jest czas ich budowania. Sam dom jednorodzinny, który jest stawiany od podstaw, budowany bywa latami, a jeśli brakuje nam środków nawet przez kilkanaście lat. Tymczasem domy prefabrykowane można stawiać w ciągu jednego miesiąca.

Budowa domu prefabrykowanego

Ta zaleta jest możliwa dzięki zastosowaniu drewna, które jest głównym budulcem domów prefabrykowanych. Posiada ono odpowiednie właściwości izolacyjne, co sprawia, że domy tego typu są niezwykle energooszczędne. Jednocześnie samo drewno jest stosunkowo tanie, jeśli je oczywiście porównamy do innych, dostępnych na rynków materiałów. W zakresie energooszczędności warto wspomnieć, że dom tego typu zużywa w skali roku około czterdziestu kilowatogodzin na metr kwadratowy. Tymczasem standardowe konstrukcje zużywają nawet do dwustu kilowatogodzin na metr kwadratowy. To olbrzymie oszczędności, które policzone w skali kilku lat, dają nam naprawdę pokaźną sumę pieniędzy.

Same domy z prefabrykatów da się podzielić na dwa rodzaje. Jedne są wykonywane w prefabrykacji zamkniętej. Pojęcie to oznacza, że wszystkie elementy domu wykonane są wcześniej w fabryce. W związku z tym prace na placu budowy trwają tylko kilka dni. Ten typ domów nazywa się często również domami gotowymi. Z kolei prefabrykacja otwarta polega na wykonaniu głównych elementów konstrukcyjnych w fabryce. Reszta domu poza ścianami, dachem i poszyciem, jest już montowana na miejscu. Oczywiście praktyka ta wydłuża nam okres stawiania domu. Najczęściej do kilku miesięcy.

Oprócz oszczędności energii, czasu dom prefabrykowany, to także oszczędność środków finansowych. Konstrukcje tego typu są znacznie tańsze niż domy murowane, a redukcja kosztów może tu nawet być kilkukrotnie niższa. Jednocześnie domy tego typu są trwałe, wytrzymałe i będą dobrze służyć użytkownikom przez wiele lat. W komforcie i bezpieczeństwie użytkowania nie różnią się od tradycyjnych budynków. Warto także zauważyć, że taki sposób budowania jest dużo przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego i otoczenia w którym przyjdzie nam mieszkać, nierzadko przez całe życie. Wykonane z naturalnych materiałów domy, nie wymagają używania szkodliwych dla środowiska technik i materiałów, a jednocześnie są tworzone ze składników, które przyjazne są dla człowieka. Dlatego właśnie w wielu państwach Europy, rozwiązanie to uznaje się za idealną alternatywę dla budownictwa tradycyjnego. To rozwiązanie doskonałe, zwłaszcza dla tych osób, które nie dysponują rozległym terenem, na którym mogliby postawić dom, a ich środki finansowe oraz oszczędności są stosunkowo ograniczone. Dom z prefabrykatów otrzymujemy dodatkowo całkowicie gotowy i nie ma tu miejsca sytuacja w której w zależności od zdobytych pieniędzy, dosztukujemy poszczególne elementy domu. System ten bowiem naraża nas na zniszczenie wcześniej zbudowanych elementów i niejako nieustanne budowanie domu, który kosztuje nas coraz więcej pieniędzy.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celach marketingowych. Dowiedz się więcej

Zgadzam się