Pokaż wersję lustrzaną

Familijny 1 +

 • Powierzchnia użytkowa: 195.4m2
 • Min. wymiary działki: 31.35 x 29.8m
 • Wysokość w kalenicy: 7.2m
 • Kąt nachylenia dachu: 45°
 • Charakterystyka domu
 • Rzuty
 • Informacje o projekcie
 • Działka

Charakterystyka domu +

Duży i przestronny projekt nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym w typie nowoczesnej stodoły. Styl określany mianem „modern barn” w ostatnich latach zyskuje na popularności dzięki ponadczasowej prostocie architektury odwołującej się bezpośrednio do domów i zabudowań wiejskich osadzonych w naturalnym i dziewiczym krajobrazie. Nowoczesna stodoła to zazwyczaj niski budynek parterowy pozwalający zachować proporcje właściwe budynkom rustykalnym i gospodarczym. Najczęściej spotyka się formę jednobryłową, ale bywają też domy w postaci dwóch budynków ułożonych równolegle do siebie i połączonych łącznikiem lub tworzące kombinacje z ułożenia dwóch części prostopadle. Charakterystyczne dla planu wnętrza takich dwubryłowych domów jest ich funkcjonalny rozdział na ogólnodostępną część dzienną i nieco ukrytą prywatną.

Podobne rozwiązanie zastosowaliśmy w tym projekcie. Główną, widoczną od strony ulicy część dzienną domu stanowi długi prostopadłościan ułożony równolegle do granicy frontowej. Aby uniknąć monotonii długiej elewacji została ona urozmaicona cofnięciami tarasu oraz wejścia. Zabieg ten został dodatkowo podkreślony zastosowaniem innego materiału we wnękach – ręcznie formowanej cegły klinkierowej. Bryła przykryta jest prostym, pozbawionym kominów dwuspadowym dachem. Jego płaszczyzny ożywiają jedynie rytmicznie usytuowane okna połaciowe. Nowoczesna płaska szara dachówka, brak wystających okapów i widocznych rynien podkreślają prosty archetypiczny kształt bocznych fasad.

Ułożenie części dziennej równoległe do frontu działki nie jest przypadkowe ponieważ w założeniu ten dom miał być przeznaczony na działki z wjazdem od strony południowej. Przy takiej orientacji budynku okna salonu powinny być usytuowany od frontu co gwarantuje jego prawidłowe nasłonecznienie. Chcieliśmy aby projekt był bardziej uniwersalny i pasował również do działek z wejściem od północy, dlatego też dwupoziomowy pokój dzienny z jadalnią został doświetlony dużymi przesuwnymi oknami z przodu i tyłu domu. Dzięki wizualnemu otwarciu wnętrza zacierającemu granicę pomiędzy interiorem a ogrodem, wąski trakt budynku został od środka optycznie poszerzony. Duża kuchnia z wyspą jest oddzielona od salonu i jadalni niewielkim przepierzeniem, stanowiącym jednocześnie część zabudowy kuchennej. Wielkość kuchni, jej ergonomiczne rozplanowanie oraz długość blatów roboczych i szafek na pewną docenią osoby lubiące gotować i spędzać w tym pomieszczeniu dużo czasu. Bezpośrednio z kuchni dostępna jest spiżarnia ulokowana pod schodami na poddasze. Zaraz za kuchnią i klatką schodową znajduje się otwarty, dwukondygnacyjny hol wejściowy i część gospodarcza składająca się z wiatrołapu, przejściowej garderoby, garażu oraz kotłowni pełniącej również funkcję pralni i suszarni.

Z holu dostaniemy się do łącznika pomiędzy obiema częściami domu. Ten fragment otwiera się na ogród za budynkiem poprzez narożne panoramiczne przeszklenie. W samym łączniku znajduje się łazienka dzieci. Dalej mieszczą się dwa pokoje dzieci oraz strefa sypialni głównej z własną łazienką i garderobą. Łącznik pomiędzy budynkami został przykryty dachem płaskim co pozwoliło na wizualne rozdzielenie obu brył. Forma części prywatnej powtarza rozwiązania architektoniczne części dziennej, ale jest znacznie krótsza i pozbawiona poddasza użytkowego.

Poddasze części dziennej zostało zaplanowane jako miejsce do pracy i gości. Dużą antresolę otwartą na salon i jadalnię można wykorzystać jako domowe biuro lub aneks wypoczynkowy. Z częścią przeznaczoną dla gości łączy ją mostek przerzucony nad holem wejściowym. Znajduje się tam duży pokój nad garażem i łazienka z prysznicem.

Ten rozbudowany program funkcjonalny sprawdzi się doskonale w przypadku czteroosobowej rodziny. Dzięki nowoczesnej aranżacji wnętrza i otwarciom dolnej kondygnacji na poddasze budynek zyskał reprezentacyjnego charakteru. To idealne rozwiązanie dla osób poszukujących domu, który z zewnątrz subtelnie wpiszę się w naturalne otocznie, ale we wnętrzu zapewni komfort i luksus właściwy nowoczesnym domom.

Zalety projektu:

 • dom zaprojektowany w ponadczasowym stylu nowoczesnej stodoły
 • dwubryłowa forma z czytelnym układem wnętrza i podziałem na część dzienną i prywatną
 • uniwersalny plan parteru części dziennej umożliwiający lokowanie budynku na działkach z wjazdem od północy lub południa
 • bogaty program pomieszczeń dla 4 osobowej rodziny
 • nowoczesne, dwupoziomowe wnętrze części dziennej
 • na parterze: funkcjonalna garderoba przejściowa z garażu / położona od frontu duża, ergonomiczna kuchnia z wyspą i spiżarnią / wysoki salon i jadalnia / duże pokoje dzieci z oddzielną łazienką / prywatna strefa sypialni głównej rodziców z łazienką i garderobą
 • na poddaszu: antresola otwarta na salon pełniąca funkcję biurową lub wypoczynkową / duży pokój gościnny nad garażem z łazienką
 • dom energooszczędny, uwzględniający w standardzie wentylację mechaniczną z rekuperacją

Autor: arch. Krzysztof Borowski, arch. Piotr Rynkiewicz

Rzuty +

Rzut parteru

157.8m2
1 wiatrołap 4.8m2
2 hol - komunikacja 13.1m2
3 spiżarnia 2.8m2
4 kuchnia 17.7m2
5 pokój dzienny + jadalnia 41.6m2
6 komunikacja 12.7m2
7 łazienka 8.4m2
8 sypialnia 14m2
9 sypialnia 14m2
10 sypialnia 15.1m2
11 łazienka 4.4m2
12 garderoba 3.9m2
13 garderoba 5.3m2
14 pralnia - suszarnia - kotłownia 7.9m2
15 garaż 22.2m2

Rzut poddasza

37.6m2
1 komunikacja 5.7m2
2 antresola - aneks do pracy 12.3m2
3 łazienka 2.6m2
4 sypialnia 17m2

Rzut parteru

157.8m2
1 wiatrołap 4.8m2
2 hol - komunikacja 13.1m2
3 spiżarnia 2.8m2
4 kuchnia 17.7m2
5 pokój dzienny + jadalnia 41.6m2
6 komunikacja 12.7m2
7 łazienka 8.4m2
8 sypialnia 14m2
9 sypialnia 14m2
10 sypialnia 15.1m2
11 łazienka 4.4m2
12 garderoba 3.9m2
13 garderoba 5.3m2
14 pralnia - suszarnia - kotłownia 7.9m2
15 garaż 22.2m2

Rzut poddasza

37.6m2
1 komunikacja 5.7m2
2 antresola - aneks do pracy 12.3m2
3 łazienka 2.6m2
4 sypialnia 17m2

Parametry budynku +

 • Ilość pokoi: 5
 • Garaż: 1-stanowiskowy m2
 • Powierzchnia zabudowy: 252.5m2
 • Min. szerokość działki: 31.35m
 • Min. długość działki: 29.8m
 • Wysokość w kalenicy: 7.2m
 • Kąt nachylenia dachu: 45°

Minimalne wymiary działki / nasłonecznienie +

SPRAWDŹ WARUNKI ZABUDOWY LUB WYPIS Z MPZP

Poza minimalnymi wymiarami działki oraz odpowiednim nasłonecznieniem, istotne są również przypisane do każdej nieruchomości tzw. Warunki Zabudowy lub ograniczenia określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli masz wątpliwości oferujemy BEZPŁATNĄ ANALIZĘ WARUNKÓW ZABUDOWY.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celach marketingowych. Dowiedz się więcej

Zgadzam się