Ile trwa budowa domu szkieletowego +

Budownictwo szkieletowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Niezaprzeczalnym atutem tej technologii jest fakt, że wszelkie prace możemy prowadzić o każdej porze roku. 

Czas budowy domu szkieletowego

Trudno dokładnie określić ile trwa budowa domu szkieletowego. Możemy jednak wyznaczyć pewne ramy na bazie ofert, jakie znajdziemy na rynku. Najczęściej standardowy czas realizacji to około sześć miesięcy. W przypadku większych domów, które mają ponad kilkaset metrów, czas realizacji inwestycji może się wydłużyć o dodatkowe trzy miesiące. Bez względu jednak na to, jak długo buduje się dom szkieletowy w danej firmie wykonawczej, będzie to czas znacznie krótszy niż w przypadku innych sposobów budowy.

Budynki w technologii szkieletowej można łatwo zaprojektować i wykonać nawet w standardzie energooszczędnym. Ich budulec, czyli wypełnienie ścian między elementami szkieletu, stanowi materiał izolujący termicznie. Wszystko to wpływa na skrócenie czasu wszelkich niezbędnych prac. Samą budowę możemy jak wspomnieliśmy, zacząć o każdej porze roku.

Nie istnieje tutaj konieczność sezonowania budynku ze względu na potrzebę osuszania materiałów budowlanych. Ma to miejsce przy domach murowanych. Wszystkie materiały wykonane są z gotowych prefabrykatów i nie ma tutaj wymagań w zakresie magazynowania piasku czy żwiru, co byłoby związane z odpowiednim przechowywaniem.

Etapy budowy domów szkieletowych

Wybór odpowiedniej działki to najdłuższy i najbardziej żmudny etap budowania domu szkieletowego. Jednak gdy my będziemy kompletować wszelkie pozwolenia i załatwiać formalności, to wykonawca przygotuje dla nas prefabrykaty, które zostaną zamówione w fabryce zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami i wyborami. Następnie na przygotowanych uprzednio fundamentach montowane są poszczególne elementy konstrukcyjne domu. W stanie surowym doprowadza się przyłącza oraz instaluje więźbę dachową.

Kolejnym etapem jest postawienie ścian szczytowych oraz wykonanie poszycia zewnętrznego z montażem okien i drzwi wejściowych. Dopiero wtedy wykonuje się wszelkie prace wewnątrz domu, a przede wszystkim zabiegi, które mają na celu właściwe ocieplenie budynku.

Na koniec wykonawca przeprowadzi wszelkie prace, które są związane z montażem instalacji wodno-kanalizacyjnej, elewacją oraz szeroko rozumiane pracę wykończeniowe. Po ich zakończeniu dom jest gotowy do zamieszkania.

 

W trakcie budowy domu szkieletowego najważniejszym czynnikiem jest oczywiście drewno. To zamawiamy z fabryki i przyjeżdża ono w gotowych prefabrykatach, które należy jedynie połączyć. Dla funkcjonowania domu, jego trwałości i jakości mieszkania, ważne jest czy drewno zostało poddane odpowiedniej obróbce technologicznej.

Drewno musi być odpowiednio wysuszone. Wilgotność nie może tutaj przekraczać osiemnastu procent. Jeśli chodzi o elementy, które znajdować się będą wewnątrz domu, takie jak balustrady, schody czy okna, to wilgotność drewna powinna być poniżej dwunastu procent.

Niezwykle ważne jest też zadbanie o to, aby wszelkie elementy drewniane, które będą służyły bezpośrednio do konstrukcji, były odpowiednio strugane. Dzięki temu ewentualne zaprószenie ognia nie będzie wiązało się z pojawieniem się pożaru. Płomienie przy odpowiednim struganiu drewna, jedynie ślizgają się po belkach, zamiast natychmiastowo je trawić. Drewno takie będzie nas też chronić przed inwazją wszelkich szkodników.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celach marketingowych. Dowiedz się więcej

Zgadzam się