Jakie są zalety domów szkieletowych? +

Budowa domów szkieletowych w Polsce nie jest jeszcze szczególnie powszechna. Wiąże się to z brakiem tradycji w zakresie tego typu budownictwa jednak jest prawie pewne, że udział ten będzie z roku na rok wzrastał. 

Budownictwo szkieletowe to przede wszystkim domy szybkie w budowie. Czas powstawania takiego domu średnio wynosi około trzech miesięcy. Obok szybkości budowy, mamy tutaj też do czynienia z łatwością rozbudowy domu oraz jego wykończenia. Krótki czas budowy oznacza także dużo niższe koszty. Oszczędzamy choćby na pracy ekipy budowlanej, która na placu budowy przebywa jedynie dziewięćdziesiąt dni, a nie kilkanaście miesięcy. Ma to swoją cenę.

Dom szkieletowy bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu da się użytkować przez około pięćdziesiąt lat. Można jednak ten czas znacznie wydłużyć. Warunkiem jest prawidłowa dbałość o dom oraz jego poprawna eksploatacja zgodnie z zaleceniami danej technologii.
Domy szkieletowe są dużo lżejsze od tradycyjnych konstrukcji, dzięki temu możemy tu zastosować naprawdę niewielkie fundamenty. Oszczędzamy zatem na wykonawstwie, jak i transporcie materiałów. Aby jednak oszczędność ta nie była pozorna, niezbędne jest właściwe drewno użyte do konstrukcji domu. Musi być to drewno suszone przemysłowo o gładkich powierzchniach i zaokrąglonych krawędziach, którego wilgotność nie przekracza osiemnastu procent.

Sam sposób budowania domów szkieletowych jest też ich olbrzymią zaletą. Budynek, oprócz fundamentów, w całości powstaje w technologiach suchych. Możliwość wykonywania prac zimą, a co za tym idzie brak przerw technologicznych, powoduje oczywiste skrócenie czasu budowy. Co więcej, przebudowa czy modernizacja całej konstrukcji są tutaj niezwykle proste i dostępne. Wniesioną konstrukcję można po upływie czasu dowolnie rozbudować, dobudować kolejne piętra, czy powiększyć jego powierzchnie. Nie będzie dla nas wyzwaniem modernizacja instalacji czy nawet jej całkowita wymiana. Ograniczeniem są jedynie wymiary pomieszczeń.

Większość domów szkieletowych nie uwzględnia bowiem dźwigarów, to oznacza, że stropy nie będą miały rozpiętości większej niż cztery i pół metra. Korzyść uzyskujemy za to na oszczędności, jaką daję nam niewielka grubość ścian zewnętrznych. W przypadku domu o powierzchni stu metrów kwadratowych, w porównaniu do takiego samego domu murowanego, zyskujemy nawet dziesięć metrów dodatkowej powierzchni, która normalnie byłaby zajęta właśnie przez grube ściany.

Szczególną cechą domów szkieletowych, która bywa uznawana za zaletę przez jedynych, a wadę przez innych, jest mała bezwładność cieplna. Oznacza to, że domy tego typu po wyłączaniu ogrzewania bardzo szybko się ochładzają. Kiedy jednak ponownie włączymy ogrzewanie, równie szybko dom nabiera właściwej temperatury. Choć dla niektórych użytkowników może to być uciążliwe, to w ostatecznym rozrachunku, ogrzewanie całoroczne domu szkieletowego będzie zawsze tańsze, niż jest to w przypadku murowanych powierzchni.

O ile budownictwo szkieletowe cechują jakieś wady, to jest to często trudność ze znalezieniem właściwego wykonawcy. Jak wspomnieliśmy tradycja budowania tą metodą, nie występuje w Polsce i dopiero od pewnego czasu firmy oferują możliwość korzystania z tego typu usług. Tymczasem „uzyskanie” zalet domów szkieletowych wymaga ich profesjonalnego postawienia. Firma stawiająca taki dom musi znać się na technologii drewna i przestrzegać zasad, które są kluczowe dla osiągnięcia prawidłowej konstrukcji.

Ta strona wykorzystuje ciasteczka w celach marketingowych. Dowiedz się więcej

Zgadzam się